Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 4, 2020 in Zdrowie |

Terapia sztuką z odzysku

Terapia sztuką z odzysku

Skuteczną techniką terapeutyczną jest terapia sztuką, którą nadzoruje wyszkolony terapeuta. Ta forma terapii może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie twórcy, łagodząc i poprawiając wyzwania psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Tworzenie sztuki jest szczególnie efektywne dla osób borykających się z zaburzeniami psychicznymi oraz z uzależnieniami od narkotyków i alkoholu.

Projekty artystyczne do wypróbowania

Istnieje nieskończenie wiele technik i metod, których możesz użyć, aby skorzystać z dobrodziejstw arteterapii a w dodatku taki design z odzysku jest teraz w modzie. Oto kilka pomysłów na projekty artystyczne, które mogą okazać się przydatne podczas procesu odzyskiwania:

Kolaż słowny
Wklej razem inspirujące słowa lub frazy na kartonie lub grubym papierze, aby stworzyć te kolaże. Słowa do wycięcia można znaleźć w starych magazynach, gazetach lub książkach z obrazkami. Możesz nawet wyszukiwać słowa online i wydrukować je.

Słoik pamięci
Aby zrobić słoik pamięci, najpierw wyrób słoik z gliny. Proces mieszania i formowania gliny w kształt może być bardzo uspokajający. Po skompletowaniu słoika możesz wypełnić go przedmiotami, które pomogą Ci przywołać przyjemne wspomnienia, takie jak bilety lub listy od ukochanej osoby.

Pudełko samoopieki
Podobnie jak słoik pamięci, pudełko samoopieki zawiera małe drobiazgi lub skrawki papieru. Możesz to zrobić, tworząc, malując i dekorując drewniane pudełko. Następnie możesz dodać elementy, które reprezentują Twoją ideę samoopieki. Może to być wszystko, od pozytywnych afirmacji po notatki z listą celów, które chcesz osiągnąć.

Korzyści ze sztuki w leczeniu uzależnień

Komunikowanie się poprzez sztukę ma wiele zalet dla osób w okresie rekonwalescencji. Biorąc udział w arteterapii, możesz zredukować stres oraz pozytywnie i bezpiecznie wyrazić swoje emocje. Jeśli trudno ci uspokoić umysł lub myśli o uzależnieniu, sztuka może pomóc ci spowolnić świat i sprawić, że poczujesz się obecny. Sztuka pozwala akcentować swoje emocje. Niektóre kolory mogą być silnie związane z określonymi nastrojami i uczuciami. Taka kreatywna działalność także pozwala zastanowić się uzależnionym nad ich stanem i emocjami które ich niszczą a które są dobre i pomocne.