Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 11, 2020 in Zdrowie |

Czy bycie samotnym to powód do wstydu?

Czy bycie samotnym to powód do wstydu?

W naszym społeczeństwie przyjęło się uważać, że osoby, które nie mają partnera są w jakiś sposób emocjonalnie upośledzone, bądź mają inny problem. Dlatego też, mało kto wierzy, że samotność może wynikać z własnego wyboru, a takie osoby również mogą być szczęśliwe i spełnione życiowo bez miłości.

 

Związki są ważne z punktu widzenia społeczeństwa, ale nie są tak idealne jak mogłoby się wydawać. Prędzej czy później uczucie i romantyczna miłość wygasa, a przychodzi nudna, szara rzeczywistość, dzieci i masa obowiązków. Należy się zastanowić zatem, czy społeczeństwo poniekąd nie zazdrości osobom samotnym swobody i wolności, dlatego próbuje się im wpoić poczucie wstydu? Poza tym, brak miłości nie musi oznaczać samotności, w końcu możemy być otoczeni rodziną i przyjaciółmi, a także zwierzętami. Samotność zresztą jest niezbędna każdemu z nas, aby utrzymać równowagę psychiczną, odpocząć, pracować, tworzyć.
Dlatego też, samotność nie jest powodem do wstydu, zwłaszcza jeśli jest wyborem. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy ktoś cierpi z powodu braku miłości i związku, bądź ma rzeczywiście problemy emocjonalne, a jego samotność wynika z jakichś złych doświadczeń – wtedy warto zasięgnąć porady psychologa lub psychiatry.