Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 11, 2022 in Zdrowie |

Zdrowie zębów w pięciu krokach

Zdrowie zębów w pięciu krokach

Zdrowe zęby to nie tylko wymiar estetyczny. Choroby dziąseł i przyzębia mogą mieć konsekwencje dla całego organizmu. Wiele problemów z zębami jest lekceważonych. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do rozwoju i zaostrzenia przebiegu cukrzycy, chorób naczyniowo-sercowych czy chorób układu nerwowego. Warto więc zadbać o zdrowie zębów. Jak ro zrobić w pięciu prostych krokach?

Pięć kroków do zdrowych zębów

Pierwszym i podstawowym krokiem dbania o higienę jamy ustnej, jest mycie zębów. Do tego niezbędna jest odpowiednio dobrana szczoteczka. Wybierając szczoteczkę warto pamiętać, że szczoteczki z tradycyjną podłużną główką takie jak manualne czy soniczne wymagają odpowiedniej techniki mycia i wykonywania ruchów wymiatających. Ważnym aspektem jest także czas szczotkowania. Zęby powinniśmy myć 2 minuty.

Nieodłącznym elementem mycia zębów jest pasta. Jej wybór zależy od rozmaitych indywidualnych potrzeb i preferencji. Wśród rodzajów past możemy znaleźć te przeznaczone do zębów z nadwrażliwością, próchnicą czy gromadzącym się kamieniem nazębnym. Niektóre  z nich mają właściwości wybielające. Trzecim krokiem na drodze do zdrowych zębów jest nitkowanie zębów. Pozwala ona na oczyszczenie trudno dostępnych miejsc i przestrzeni międzyzębowych. Nitkowanie pozwala pozbyć się bakterii i przykrego zapachu z ust, a także zapobiega powstawaniu ognisk zapalnych i próchnicy.

Równie ważny co odpowiedni dobór szczoteczki, pasty czy nici dentystycznej, jest wybór płynu do płukania ust. Pomaga on usunąć resztki pokarmu. Świetnie też odświeża oddech. Na sklepowych półkach znajdziemy płyny z alkoholem, bezalkoholowe i płukanki z fluorem. Musimy jednak pamiętać, że płukanie jamy ustnej nie zastąpi higieny jamy ustnej.

Prawidłowa higiena jamy ustnej byłaby niczym bez regularnych wizyt u dentysty. Stomatolog Kraków pomoże zadbać o zdrowie zębów. Regularne wizyty u dentysty pozwolą na wykrycie nieprawidłowości już na wczesnym etapie. To zapobiegnie poważnym konsekwencjom. denta-med.com.pl pozwoli kompleksowo zadbać o zęby, oferując nie tylko profilaktyczne wizyty, leczenie kanałowe, ale również protetykę czy wybielanie zębów.