Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 15, 2022 in Zdrowie |

Operacja kręgosłupa – wszystko, co musisz wiedzieć

Operacja kręgosłupa – wszystko, co musisz wiedzieć

Kręgosłup to jeden z najważniejszych elementów w ciele człowieka. Zapewnia ciału wyprostowaną postawę. Umożliwia też wiele niezbędnych do ruchów. Jako przykład można podać choćby schylanie się. Dlatego właśnie operacja kręgosłupa to zagadnienie, które może spędzać sen z powiek czekającym na nią pacjentom. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, jakie zabiegi są najczęściej przeprowadzane.

Kiedy?

Operacja kręgosłupa w przypadku wielu schorzeń kręgosłupa to ostateczność. W przypadku wyślizgniętego dysku czy przepukliny dyskowej częstszym wyjściem będzie fizjoterapia czy leczenie farmakologiczne. Dlatego też zabiegi takie są względną rzadkością i nie grożą większości pacjentów.

Wertebroplastyka

W ramach tej operacji do uszkodzonej części kręgosłupa podaje się tak zwany klej kostny, w terminologii medycznej nazywany polimetakrylanem. Zabieg ten przeprowadza się w przypadku uszkodzeń kompresyjnych kręgosłupa. Jest to procedura dostępna nawet dla pacjentów obciążonych onkologicznie czy kardiologicznie.

Laminektomia

Ta operacja kręgosłupa polega na usunięciu z kręgosłupa wyrostków kolczystych oraz łuków kręgów. W ten sposób zmniejszony lub nawet całkowicie usunięty zostaje nacisk na rdzeń kręgowy.

Foraminotomia

W ramach tego zabiegu zwiększany jest otwór międzykręgowy. Dzięki temu redukowany jest nacisk na korzenie nerwowe, co przynosi ulgę w wielu dolegliwościach. W ramach tego zabiegu teoretycznie może dojść do uszkodzenia rdzenia. Jednak przy obecnym stanie wiedzy medycznej sytuacje takie należą na całe szczęście do zdecydowanych rzadkości.

Rehablitacja

Po operacji często konieczne staje się odbudowanie mięśni stabilizujących kręgosłup, mobilności samego kręgosłupa, jego stabilności. W niektórych przypadkach trzeba także czekać na zagojenie się ran. Osobom po zabiegach odradza się także wysiłek fizyczny.