Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 22, 2020 in Zdrowie |

Czym jest uzależnienie?

Czym jest uzależnienie?

Jaka jest nasza pierwsza myśl, gdy myślimy o słowie ,,uzależnienie”? Najprawdopodobniej myślimy o czymś złym, np.: uzależnienie od alkoholu, papierosów, narkotyków, telefonu, gier komputerowych itp. Ale po chwili zastanowienia myślimy o tych dobrych np: czytanie książek, oglądanie seriali, uśmiechu itp, bo przecież w czym one nam szkodzą?

 

Niestety szkodzą nam i to bardzo. Wyniszczamy tym naszą psychikę i organizm. Często mylone jest uzależnienie z czynnościami, które lubimy robić. Więc jak to rozróżnić? Gdy wpadamy w uzależnienie nie jesteśmy wstanie wyobrazić sobie dnia bez zrobienia danej czynności lub rzeczy. A osoba uzależniona zwykle nawet nie zdaje sobie sprawy z tego uzależnienia. Jeśli nie zdajemy sobie sprawy z uzależnienia to jak się o nim dowiedzieć? Rozwiązanie jest proste. W wielu przypadkach nasi najbliżsi widzą problem, wtedy wystarczy udać się do specjalisty, by sprawdzić problem. Po rozmowie ze specjalistą rozstrzygnie on czy jesteśmy uzależnieni. Moi najbliżsi mówią mi, że mogę być uzależniona tak samo specjalista, ale ja im nie wierze. przecież nie robię tej czynności tak często i nie zachowuje się jak wszystkie osoby uzależnione. Częstym problemem osoby uzależnionej jest wypieranie problemu z różnych powodów.

 

W takim przypadku najlepiej udać się do grupy wsparcia, by porozmawiać z osobami, które mają lub miały ten sam problem. Gdzie szukać pomocy? Najlepiej zgłosić się do specjalisty. równie dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z osobą/osobami, które mają lub miały ten sam problem. Czy jestem wstanie sam poradzić sobie z uzależnieniem? Tak, jest to możliwe, lecz wymaga to dużo samokontroli i wsparcia najbliższych. Dużo lepszym pomysłem będzie uwolnienie się z uzależnienia pod okiem specjalistów. Oszczędzi nam to dużo stresu i czasu. A co jeżeli nie ufam specjalistą? Nie masz powodu do nie ufania im. Codziennie pomagają innych z rożnymi problemami, po wielu latach pracy mało co ich dziwi. A po za tym obowiązuje ich tajemnica lekarska. Na koniec dodam, że wiele osób boryka się z problemem uzależniania, więc nie bójmy mówić się o tym głośno.