Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 23, 2017 in Zdrowie |

Pierwsza pomoc- jak zatamować krwotok z nosa?

Pierwsza pomoc- jak zatamować krwotok z nosa?

Krwotok z nosa może pojawić się z powodu mechanicznego uderzenia w nos, a także z powodu osłabienia organizmu, a co za tym idzie naczyń krwionośnych, z powodu zarówno zwykłego przeziębienia, jak i chorób układu odpornościowego.

Jak zatamować krwotok z nosa?

Kiedyś normą podczas krwotoków z nosa, było przechylanie głowy do tyłu. Należy pamiętać, że jest to zła metoda tamowania krwotoku i nie należy tego nigdy robić. Grozi to nawet zadławieniem się, bądź w ekstremalnych sytuacjach udławieniem.
Najskuteczniejszą metodą zatamowania jest mocny ucisk dwoma palcami górnej części nosa, w miejscu twardej chrząstki na wysokości oczodołów i delikatne wydmuchiwanie nadmiaru krwi z nosa. Można również włożyć malutkie tampony do dziurek w nosie. Muszą one być sterylne, najlepiej wykonane z gazy jałowej. Nie można wtykać do nosa waty.
Gdy już zapanujesz nad krwawieniem, napij się soku pomarańczowego, bądź połknij witaminę c, po to, żeby wzmocnić swoje naczynia krwionośne, a na szyje, bądź czoło połóż zimny opatrunek. Zalecany jest również odpoczynek i zregenerowanie sił.
Jeżeli krwotok nie ustępuje bezzwłocznie zgłoś się na pogotowie, gdyż może będzie ci potrzebna profesjonalna pomoc.