Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 6, 2021 in Diety |

Dieta ketogeniczna a skutki uboczne: Jak radzić sobie z potencjalnymi skutkami

Dieta ketogeniczna a skutki uboczne: Jak radzić sobie z potencjalnymi skutkami

Dieta ketogenna i jej skutki uboczne – jak sobie z nimi radzić?

Dieta ketogenna stała się w ciągu ostatnich kilku lat jedną z najpopularniejszych diet stosowanych w celu utraty wagi. Dietetycy pozytywnie wypowiadają się o tej diecie, chwaląc ją za skuteczność w odchudzaniu. Jednakże dieta ketogenna to dieta bardzo surowa, która może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych. W tym artykule przedstawimy najczęstsze skutki uboczne stosowania diety ketogenicznej oraz sposoby, jak sobie z nimi radzić.

Dieta ketogenna – jak działa i co to jest?

Dieta ketogenna to dieta niskowęglowodanowa, która składa się z bardzo małej ilości węglowodanów, umiarkowanej ilości białka, a wysokiego poziomu tłuszczu. W ten sposób organizm jest zmuszony do przestawienia się na spalanie tłuszczów jako źródła energii, zamiast węglowodanów. W diecie ketogennej węglowodany stanowią tylko 5-10% spożywanych kalorii.

Najczęstsze skutki uboczne diety ketogenicznej

1. Zmęczenie i senność – to bardzo częsty efekt uboczny diety ketogennej, ponieważ organizm musi przestawić się na spalanie tłuszczów jako źródło energii. Z czasem ten skutek uboczny powinien się zmniejszać, gdyż organizm ulegnie przestawieniu na spalanie tłuszczów.

2. Ryzyko odwodnienia – w diecie ketogennej dochodzi do wydzielania większej ilości wody z organizmu, co prowadzi do większego ryzyka odwodnienia. Wskazane jest zatem, aby pić więcej wody i kontrolować swoje nawodnienie.

3. Zaparcia – dieta ketogenna może prowadzić do zaparć, z powodu ograniczenia spożycia błonnika, który jest ważny dla regulacji trawienia. Aby temu zapobiec, należy spożywać więcej błonnika, takiego jak warzywa niskocukrowe i orzechy.

4. Niedobory witaminowe – ograniczenie ilości spożywanych warzyw i owoców może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Warto stosować suplementy, takie jak witaminy C, K, D i magnez.

5. Wzrost poziomu cholesterolu – dieta ketogenna może prowadzić do wzrostu poziomu cholesterolu, ponieważ jest bogata w tłuszcze. Warto więc kontrolować swój poziom cholesterolu i regularnie badać go u lekarza.

Jak sobie radzić z skutkami ubocznymi diety ketogenicznej?

1. Monitoruj swoje nawodnienie – pamiętaj o regularnym i odpowiednim nawadnianiu organizmu. Pij dużo wody i unikaj napojów zawierających cukier.

2. Spożywaj więcej błonnika – zwiększ swoje spożycie błonnika, aby uniknąć zaparć. Spożywaj wielowarzywne dania i produkty bogate w błonnik.

3. Uzupełniaj witaminy i minerały – stosuj suplementy diety, aby uzupełnić braki witamin i minerałów w diecie ketogennej.

4. Regularnie kontroluj poziom cholesterolu – kontroluj swoje poziomy cholesterolu, aby uniknąć powikłań zdrowotnych.

Podsumowanie

Dieta ketogenna może być bardzo skutecznym sposobem na odchudzanie, ale jednocześnie grozi poważnymi skutkami ubocznymi. Dlatego ważne jest, aby kontrolować i radzić sobie z potencjalnymi skutkami tego sposobu odżywiania. Przez monitorowanie swojego nawodnienia, zwiększenie spożycia błonnika, uzupełnienie witamin i minerałów oraz regularną kontrolą poziomu cholesterolu, możemy uniknąć negatywnych skutków diety ketogenicznej i czerpać z niej tylko korzyści.