Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 26, 2020 in Diety |

Dieta roślinna: Co to jest i dlaczego warto ją rozważyć?

Dieta roślinna: Co to jest i dlaczego warto ją rozważyć?

Dieta Roślinna: Czym jest i dlaczego warto ją rozważyć?

Z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się na przesiadkę na dietę roślinną, zarówno z powodów zdrowotnych, jak i etycznych oraz ekologicznych. W tym artykule dowiecie się, czym dokładnie jest dieta roślinna, jakie są jej rodzaje i zalety oraz jak ją zbilansować.

1. Co to jest dieta roślinna?

Dieta roślinna to sposób odżywiania, w którym wyklucza się lub ogranicza spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz produktów roślinnych. W skład diety roślinnej wchodzą: owoce, warzywa, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, zboża, oleje roślinne oraz czasem produkty pochodzenia zwierzęcego w niewielkich ilościach.

2. Rodzaje diety roślinnej

– Wegetarianizm – dieta, w której eliminuje się produkty mięsne, ale wciąż spożywa się nabiał i jaja.
– Weganizm – dieta, w której wyklucza się całkowicie produkty pochodzenia zwierzęcego.
– Roślinna dieta Mediterranean – dieta złożona ze zbilansowanej ilości warzyw, owoców, zup, sałatek, olejów roślinnych i orzechów.
– Dieta surowa – dieta, w której unika się gotowania i obróbki termicznej, a jedzenie składa się z surowych owoców, warzyw, orzechów oraz nasion.

3. Zalety diety roślinnej

– Zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2.
– Poprawa funkcjonowania układu pokarmowego i odchudzanie organizmu.
– Łatwiejsze utrzymywanie formy fizycznej oraz polepszenie jakości snu.
– Ochrona środowiska, ze względu na mniejsze zużycie wody oraz emisję gazów cieplarnianych.

4. Jak zbilansować dietę roślinną?

Aby dieta roślinna była zdrowa i zbilansowana, należy dbać o odpowiednią ilość białka, żelaza, witaminy B12 i wapnia w diecie. W diecie roślinnej warto spożywać: orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste, suszone owoce oraz produkty wzbogacane w witaminę B12 i wapń.

5. Podsumowanie

Dieta roślinna może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i środowiska, jednak wymaga starannego planowania i uważnego monitorowania spożywanych składników odżywczych. Przejście na dietę roślinną nie jest łatwe, ale z czasem przyzwyczajamy się do nowego stylu odżywiania i zaczynamy cieszyć się jego zdrowotnymi oraz etycznymi zaletami.