Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 14, 2020 in Diety |

Laktoza w produktach spoza sekcji mlecznej: Jak rozpoznać ukrytą laktozę w żywności

Laktoza w produktach spoza sekcji mlecznej: Jak rozpoznać ukrytą laktozę w żywności

LAKTOZA W PRODUKTACH SPOZA SEKCJI MLECZNEJ: JAK ROZPOZNAĆ UKRYTĄ LAKTOZĘ W ŻYWNOŚCI

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na nietolerancję laktozy, czyli cukru występującego w mleku i produktach mlecznych. W związku z tym producenci żywności wprowadzają na rynek coraz więcej produktów bez laktozy. Jednak nawet w produktach spoza sekcji mlecznej, takich jak zupki chińskie, sosy do makaronów czy majonez, może się znajdować ukryta laktoza. Jak rozpoznać takie produkty?

1. CZYM JEST LAKTOZA?

Laktoza to disacharyd, czyli cukier złożony, składający się z dwóch cukrów prostych: glukozy i galaktozy. Ten cukier występuje w mleku i produktach mlecznych.

2. PRODUKTY SPOZA SEKCJI MLECZNEJ, W KTÓRYCH MOŻE BYĆ UKRYTA LAKTOZA

W sklepach możemy znaleźć wiele produktów spoza sekcji mlecznej, w których znajduje się ukryta laktoza. Są to między innymi:

– margaryny,
– zupki chińskie,
– sosy do makaronów,
– sosy sałatkowe,
– majonezy,
– batoniki,
– czekolady.

3. JAK ROZPOZNAĆ UKRYTĄ LAKTOZĘ W PRODUKTACH?

Aby rozpoznać ukrytą laktozę w produktach, należy zwracać uwagę na etykiety. Na liście składników powinna być napisana nazwa “laktoza” lub “mleko w proszku”. Może się ona również ukrywać pod innymi nazwami, takimi jak:

– serwatka,
– białko mleka,
– białko serwatkowe,
– masło,
– naturalne aromaty,
– tłuszcz mleczny.

4. JAK SŁAWNIEJSZE MARKI RADZĄ SOBIE Z UKRYTĄ LAKTOZĄ?

Niektóre słynne marki oferują już produkty bez laktozy. Jednak ciągle są one niewielkim odsetkiem wśród całej oferty produktów. Aby zaspokoić potrzeby osób nietolerujących laktozy, firmy zaczynają wprowadzać na rynek specjalne linie produktów bez laktozy.

5. JAK PRZYRZĄDZIĆ DANIA BEZ LAKTOZY?

Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy muszą uważać na to, co jedzą. Jednak w dzisiejszych czasach nawet w produktach spoza sekcji mlecznej można znaleźć wiele alternatyw dla mleka czy śmietany. Zamiast mleka można użyć np. mleka sojowego, migdałowego, ryżowego czy kokosowego. Zamiast śmietany można użyć np. mleka kokosowego lub śmietanki roślinnej.

Podsumowując, rozpoznanie ukrytej laktozy w produktach spoza sekcji mlecznej może być trudne, ale jest możliwe. Wystarczy zwracać uwagę na etykiety i wiedzieć, gdzie znajduje się laktoza pod innymi nazwami. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą również poszukiwać alternatywnych produktów bez laktozy lub stosować zamienniki mleka i śmietany roślinnej w swoich przepisach kulinarnych.