Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 17, 2021 in Diety |

Jak radzić sobie z emocjonalnym jedzeniem w trakcie odchudzania

Jak radzić sobie z emocjonalnym jedzeniem w trakcie odchudzania

Jak kontrolować emocjonalne jedzenie podczas procesu odchudzania?

Odchudzanie to nie tylko proces fizyczny, ale również emocjonalny. Często zdarza się, że jedzenie staje się źródłem pocieszenia w trudnych sytuacjach. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z emocjonalnym jedzeniem. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów na kontrolowanie jedzenia oraz jak radzić sobie z emocjami, które prowadzą nas do jedzenia.

1. Zrozumienie emocji

Pierwszym krokiem na drodze do kontrolowania emocjonalnego jedzenia jest zrozumienie swoich emocji. Często jedzenie staje się źródłem pocieszenia, gdy czujemy się smutni, zestresowani lub sfrustrowani. Dlatego przed podjęciem decyzji o zjedzeniu czegoś, warto zastanowić się, co jest powodem naszych negatywnych emocji. Może to być stres w pracy, zła atmosfera w domu lub trudna sytuacja życiowa. Świadomość swoich emocji i zrozumienie co je wywołuje, pozwoli nam na znalezienie alternatywnych sposobów na radzenie sobie ze stresem.

2. Wprowadzenie zdrowego zamiennika

Gdy już zrozumiemy co nas denerwuje, warto znaleźć zdrowszy sposób na radzenie sobie ze stresem niż jedzenie. Zamiast sięgać po chipsy czy batony, możemy zdecydować się na np. wypicie herbaty ziołowej albo zjedzenie owoców lub warzyw. Takie produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze, korzystnie wpłyną na nasze samopoczucie, a jednocześnie zaspokoją nasz głód.

3. Świadome jedzenie

Świadome jedzenie oznacza koncentrację na jedzeniu i zjedzenie posiłku bez innych bodźców, np. telewizora czy książki. Taki sposób jedzenia pozwoli nam na lepsze odczuwanie smaków i sytości. Pomoże nam także w kontrolowaniu ilości zjedzonego jedzenia, a co za tym idzie – w utrzymaniu zdrowej wagi.

4. Znalezienie alternatywnych sposobów na radzenie sobie ze stresem

Emocjonalne jedzenie jest zazwyczaj związane ze stresem. Dlatego, aby kontrolować tego typu zachowania, warto znaleźć alternatywne sposoby na radzenie sobie ze stresem. Może to być np. medytacja, jogging, czytanie książek czy robienie czegoś, co sprawia nam przyjemność. Taki sposób radzenia sobie ze stresem pozwoli nam na lepsze kontrolowanie naszych emocji i uniknięcie emocjonalnego jedzenia.

5. Zapisywanie, co jemy

Ostatnim sposobem na kontrolowanie emocjonalnego jedzenia jest prowadzenie dziennika żywieniowego. W ten sposób będziemy mieli wgląd w to, co i kiedy jemy. Dzięki temu łatwiej będziemy kontrolować swoje nawyki żywieniowe i uniknąć emocjonalnego jedzenia. W dzienniku można również zapisywać swoje emocje i powody, dla których sięgamy po jedzenie. Dzięki temu łatwiej będzie nam zrozumieć swoje zachowania i znaleźć sposoby na kontrolowanie emocjonalnego jedzenia.

Podsumowanie

Kontrolowanie emocjonalnego jedzenia jest procesem, który wymaga świadomości swoich emocji oraz pracy nad sobą. W tym artykule przedstawiliśmy kilka sposobów, które pomogą w kontrolowaniu jedzenia oraz radzeniu sobie ze stresem. Wprowadzenie zdrowego zamiennika, świadome jedzenie, znalezienie alternatywnych sposobów na radzenie sobie ze stresem oraz zapisywanie, co jemy, to metody, które pomogą w procesie redukcji wagi oraz polepszeniu naszego samopoczucia.