Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 28, 2021 in Diety |

Etykieta żywności i gluten: Jak interpretować oznaczenia na opakowaniach

Etykieta żywności i gluten: Jak interpretować oznaczenia na opakowaniach

Etykieta żywności i gluten: Jak interpretować oznaczenia na opakowaniach

Czwarty punkt tydzień celiakii, więc warto przypomnieć, jak ważne jest interpretowanie etykiet żywnościowych dla osób z nietolerancją glutenu. Sprawdzenie opakowań jest również istotne dla osób, które chcą unikać glutenu z innych powodów, jak np. choroby autoimmunologiczne czy nietolerancja histaminy.

1. Co to jest gluten?

Gluten to białko występujące w niektórych ziarnach, takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Dla osób z celiakią lub wrażliwością na gluten, spożywanie go może prowadzić do objawów takich jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunka i osłabienie.

2. Jak interpretować etykietę żywnościową?

– Szukaj oznaczeń „bezglutenowe” lub „wolne od glutenu”
– Sprawdź składniki – unikaj produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień i ich pochodne (np. mąka pszenna, skrobia pszenna, bulgur)
– Uważaj na składniki mogące zawierać sporadycznie gluten, takie jak daktyle, suszone owoce i płatki owsiane (najlepiej wybierać te oznaczone jako „bezglutenowe”)

3. Oznaczenia na opakowaniach

– „Bezglutenowe” lub „Wolne od glutenu” – produkty, które zawierają mniej niż 20 ppm (cząstki na milion) glutenu.
– „Niski poziom glutenu” lub „Mało glutenu” – produkty z zawartością glutenu poniżej 100 ppm.
– „Produkt bez składników pszenicy/glutenowych” – produkt może zawierać mąkę pszenną, ale nie zawierać składników, które są pochodzenia pszenicznego.

4. Nie tylko oznaczenie „bezglutenowe”

Nie wszystkie produkty bezglutenowe posiadają takie oznaczenie. Warto sprawdzać skład, ponieważ niektóre produkty, takie jak ryż czy warzywa, nie wymagają takiego oznaczenia. Niektóre firmy mogą również stosować inne oznaczenia, takie jak „bezglutenowy składnik”, „specjalnie wyprodukowane bez glutenu” lub „testowane na obecność glutenu”.

5. Uważaj na krzyżową kontaminację

Krzyżowa kontaminacja to sytuacja, gdy produkty bezglutenowe zostają zanieczyszczone glutenem na skutek zabrudzenia sprzętu lub podczas procesu produkcyjnego. Dlatego warto wybierać produkty, które są produkowane w dedykowanych liniach produkcyjnych lub posiadają oznaczenie „bezkrzyżowej kontaminacji”.

Podsumowując, interpretacja etykiet żywnościowych jest kluczowa dla osób z nietolerancją glutenu. Nie tylko oznaczenie „bezglutenowe” jest ważne, ale również sprawdzenie składników i poszukiwanie innych oznaczeń. Warto pamiętać o krzyżowej kontaminacji i wybierać produkty, które są produkowane w dedykowanych liniach produkcyjnych.