Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 8, 2021 in Takie |

Co wiesz o kolendrze?

Co wiesz o kolendrze?

Co o niej wiemy?

Kolendra jest rośliną, która zastosowanie znalazła głównie w naszych kuchniach. Niewiele osób ma świadomość tego, że roślina ta ma liczne właściwości zdrowotne, wykorzystywane od dawnych czasów w naturalnej medycynie.
Stosuje się ją przy problemach trawiennych, by wspomóc apetyt a także na uspokojenie!
Zdaniem badaczy, roślina ta pomaga również przy zatruciach pokarmowych.
Coriandrum L. – jak brzmi łacińska nazwa kolendry – głównie stosowana jest w kuchni. Jest ona przyprawą, a także dodatkiem używanym do dekorowania ciast. Niewiele osób wie o licznych właściwościach leczniczych kolendry. To właśnie one sprawiają, że od dawna wykorzystuje się ją w medycynie naturalnej.

Dwa gatunki

Kolendrę możemy spotkać w dwóch odmianach, z których najpopularniej wykorzystujemy wersję uprawną – kolendrę siewną. Pochodzi ona z krajów morza śródziemnego i bliskiego wschodu.

W dzisiejszych czasach uprawia się ją w Indiach, Pakistanie, Chinach, Rosji, Gruzji, Argentynie, Maroko, Europie Środkowej, Syrii i Etiopii. Polacy hodują ją na plantacjach, chociaż nierzadkim znaleziskiem jest widok zdziczałej kolendry w losowym miejscu.

Kraj w którym uprawiana jest roślina ma wpływ na kształt i rozmiar jej owoców, a także smaku liści. Gruzińska wersja ma liście ostre w smaku, Syryjska łagodne, zaś te, które pochodzą z Etiopii, są zdecydowanie bardziej aromatyczne.

Pomoc przy niestrawności i nie tylko!

Owoce kolendry są powszechnie używane w medycynie naturalnej. Są składnikiem mieszanek ziołowych, a także preparatów, których zadaniem jest walka z niestrawnością lub pasożytami jelitowymi.
Olejek, który można pozyskać z nasion jej owoców (najcenniejszy jest zawarty w nim linalol) ma działanie rozkurczowe dla mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Znaczy to, powoduje wydzielanie przez organizm gazów. Gdy napięcie mięśniowe rozkurczy się, poprawia się perystaltyka jelit i gazy znajdują ujście. Olej sprawdzi się przy bólach brzucha i wzdęciach, pomaga także w zapaleniu błony śluzowej żołądka a nawet przy biegunkach!