Trencz i jego bogata historia
Mitem o trenczu jest to, że nosili go żołnierze w błotnistych okopach podczas pierwszej wojny światowej, co nadało temu ubraniu nazwę i surowy wygląd. W rzeczywistości wyewoluował z wodoodpornych płaszczy stworzonych przez szkockiego chemika i wynalazcę Charlesa Macintosha oraz brytyjskiego wynalazcę Thomasa Hancocka (założyciela brytyjskiego przemysłu gumowego) na początku lat dwudziestych XIX wieku. A ci, którzy go nosili podczas wojny, byli przede wszystkim w randze oficerskiej i wyższej, sami kupowali okop jako część munduru – wyznacznik wyróżnienia społecznego i klasy, nawet w wojsku.
Wierzchnie okrycie dżentelmenów
Ale wracając do początków linii trenczu w latach dwudziestych XIX wieku. Ubranie przeciwdeszczowe Macintosha i Hancocka, „mack”, było wykonane z gumowanej bawełny i przeznaczone na odzież wierzchnią dla dobrze ubranego mężczyzny, który za dni jeździł konno, strzelał, łowił ryby, spędzał czas na świeżym powietrzu i służył w wojsku. Wraz z rozwojem technologii gumowa powłoka stała się bardziej oddychająca. W 1853 r. Krawiec dżentelmena z Mayfair, John Emary, opracował ulepszony płaszcz przeciwdeszczowy, który wyprodukował pod nazwą swojej firmy Aquascutum (z łaciny „woda” i „tarcza”). Dzięki odporności na warunki atmosferyczne poszczególnych pasm bawełny i wełny zamiast gotowej tkaniny, „gabardyna” Burberry, wynaleziona w 1879 roku, była jak dotąd najbardziej oddychająca i okazała się popularna wśród odkrywców, lotników i innych żądnych przygód dżentelmenów.
Co to jest trencz w dzisiejszych czasach?
Trencz chociaż był ponownie noszony przez oficerów podczas II wojny światowej, płaszcz ten zaczął tracić swój najbardziej jawny wojskowy utylitaryzm w latach czterdziestych, gdy zaczął być romantyzowany przez Hollywood. Zamieniając wizerunek oficera na szybko mówiącego dziennikarza, zgrabnego gangstera, strzeżonego detektywa, przystojnego szpiega i uwodzicielskiej femme fatale, Hollywood pomogło trenczowi wejść do bardziej modnej garderoby. Dziś to obowiązkowy element garderoby zarówno męskiej jak i kobiecej, a może nawet częściej kobiecej. Łączony na wiele sposobów, w różnych stylach i wielu długościach stanowi prawdziwy modowy „must have” w szafie.
Najnowsze komentarze